Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Zapowietrzone ogrzewanie podłogowe

Połowa podłogi grzeje, a połowa nie. Z czego to wynika? Takie objawy daje zapowietrzone ogrzewanie podłogowe. W jednym pokoju może się znajdować kilka pętli podłogówki i dlatego zapowietrzenie ogrzewania podłogowego może być odczuwalne tylko na części podłogi. Oczywiście powoduje to dyskomfort i wymaga podjęcia szybkich działań, żeby przywrócić sprawność funkcjonowania całej instalacji. Inne objawy zapowietrzenia to szumy i wszelkie dźwięki dochodzące z podłogi. Instalacja bez powietrza powinna działać bezdźwięcznie.

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?

zapowietrzona podłogówka
zapowietrzona podłogówka

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Na szczęście to nie jest nic trudnego. Nowe systemy ogrzewania podłogowego posiadają automatyczny zawór odpowietrzający. Musimy go szukać na rozdzielaczu, przy belce powrotnej. Zapowietrzone ogrzewanie podłogowe, odpowietrzamy kolejno pętla po pętli. Zajmuje to trochę czasu, ale za to pomaga wypracować cierpliwość. Zaczynamy od ustawienia na pompie najwyższego trybu działania. Potem zamykamy zawory powrotu wszystkich pętli poza pierwszą. Teraz musimy odkręcić dopływ wody i poczekać 10-15min. Kiedy cała woda przepłynie przez pętlę, zamykamy ją i otwieramy następną po czym powtarzamy cały proces. I tak aż do ostatniej pętli. Dzięki temu zapowietrzona instalacja podłogowa odzyskuje właściwe działanie.

Jeśli jednak w twojej instalacji z jakiś przyczyn nie ma odpowietrznika, warto rozważyć zamontowanie go, bo urządzenie do odpowietrzania ogrzewania podłogowego niewątpliwie się przydaje.

O ile instalacja jest dobrze zaprojektowana i wykonana, to odpowietrzenie podłogówki na piętrze też nie jest problemem. W zasadzie zapowietrzanie przy naprawdę dobrym projekcie nie powinno się raczej zdarzać. Dlatego już na tym etapie dobrze jest przemyśleć jakie rozwiązania zapobiegną pojawianiu się problemu gromadzenia powietrza w układzie.

Zobacz również: montaż podłogówki krok po kroku, koszty ogrzewania piecem elektrycznym.