Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Montaż podłogówki krok po kroku

Montaż ogrzewania podłogowego krok po kroku
Montaż ogrzewania podłogowego krok po kroku

Ogrzewanie podłogowe to system grzewczy, który znakomicie sprawdza się w wielu domach i posiada wiele zalet. Jest to rodzaj ogrzewania płaszczyznowego, które działa na zasadzie konwekcji czyli przekazywania ciepła w pionie. Wiele osób docenia bezawaryjność całego systemu grzewczego i jego długą przeżywalność – jeśli tylko odpowiednio zamontowaliśmy cały system to będziemy cieszyć się nim przez długie lata. Problemem montażu możemy się zająć sami, nie jest on bardzo trudny, ale lepiej warto się dobrze do tego przygotować tak by za parę miesięcy nie okazało się, że nasza podłoga jest zniszczona i będziemy musieli ją wymienić i narażać się na dodatkowe koszty. Szczególnie łatwa w instalacji jest podłogówka „na sucho” – lekki system grzewczy bez wylewki betonowej.

Samodzielny montaż podłogówki

W zasadzie sami możemy również zająć się montażem ogrzewania podłogowego, warto jednak do tego dobrze się przygotować gdyż lepiej nie niszczyć już gotowej podłogi w naszym domu nie mówiąc już o dodatkowych kosztach, które będziemy musieli ponieść.

Kolejną zaletą jest estetyka, ponieważ wszystkie elementy grzewcze schowane są pod podłogą, a my możemy swobodnie meblować nasze pokoje nie martwiąc się, że zastawimy w którymś miejscu kaloryfer itp. Oczywiście nie można też zapomnieć o tym, że korzystanie z ogrzewania podłogowego wpłynie korzystnie na naszą kieszeń gdyż będziemy mogli nieco zaoszczędzić.

Jeśli chcemy całość montować system samemu to lepiej i tak nasze działania skonsultować się z osobą, która zna się na montażu systemu ogrzewania podłogowego. Osoba tak pomoże nam obliczyć wszystkie potrzebne parametry, które mają wpływ na efektywne działanie ogrzewania płaszczyznowego jak na przykład współczynnik przenikania ciepła, zapotrzebowanie poszczególnych pomieszczeń na ciepło, parametry wentylacji itp.

Jedną z głównych zasad montażu podłogówki jest to, że rurki grzewcze rozkładane są w miejscach, gdzie będą chodzić ludzie, nie układamy ich pod zabudowanymi częściami pokoi gdyż nie jest to konieczne. Ważny jest również rodzaj podłogi w zasadzie podłogówkę można już montować niemalże pod każdym rodzajem podłogi, ale wiadomo, że każdy materiał inaczej przewodzi ciepło i do montażu systemu będą potrzebne nieco inne materiały oraz parametry ustawień.

Montaż podłogówki krok po kroku
Montaż podłogówki krok po kroku

Jeśli już jesteśmy pewni, że mamy potrzebne materiały oraz zaopatrzyliśmy się w niezbędną wiedzę to możemy przystąpić do montażu. Pracę powinniśmy rozpocząć od wyrównania całej powierzchni na której będziemy pracować. Wgłębienia czy krzywizny mogą po jakimś czasie nieodwracalnie uszkodzić naszą podłogę. Jeśli już wyrównaliśmy wszystkie nierówności to możemy przystąpić do rozłożenia warstwy folii polietylenowej, a po niej tak zwanej izolacji brzegowej. Przy ścianach powinniśmy zostawić tej warstwy po kilka centymetrów więcej, a jej wysokość powinna odpowiadać warstwie późniejszej wylewki.

Kolejnym etapem jest warstwa wełny mineralnej lub styropianu, która powinna mieć nie więcej niż 10 centymetrów. Następnie możemy przystąpić do rozłożenia izolacji refleksyjnej – może to być folia aluminiowa. Teraz w końcu możemy przystąpić do montażu profili, które podzielą pomieszczenia na poszczególne powierzchnie grzejne. Wtedy też możemy zamontować rozdzielacz, ukryty na przykład w szafce podtynkowej. Ostatnim etapem montażu jest rozłożenie elementów grzewczych według projektu. Najlepiej rurki jest przymocowywać dzięki klipsom, które można przyczepić do styropianu.

Ostatnim etapem montażu jest sprawdzenie czy system ogrzewania podłogowego działa bez zarzutu. Napełniamy go wodą, odpowietrzamy, sprawdzamy ciśnienie. Jeśli uważamy, że wszystko przebiegło bez problemu to możemy wykończyć pomieszczenie zgodnie z planem. Jeśli będziemy chcieć dość szybko operować temperaturą w naszym pomieszczeniu to możemy pomyśleć o instalacji termostatów, które pomogą nam odpowiednio zarządzać temperaturą.

Jeśli chcesz uzyskać więcej szczegółów lub uzyskać darmową wycenę, zgłoś się koniecznie do naszego biura. Inne polecane tematy to: ogrzewanie podłogowe a panele, podłogówka w starej kamienicy, grzejniki czy ogrzewanie podłogowe.