Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Ogrzewanie podłogowe w starej kamienicy

Ogrzewanie podłogowe w starej kamienicy
Ogrzewanie podłogowe w starej kamienicy

Stare budynki, obojętnie czy to wolno stojące czy zwarte kamienice, zarówno kuszą potencjalnych nabywców ale też i odstręczają od ewentualnego zakupu… Zawsze pojawia się widmo olbrzymich kosztów związanych z remontem, wymianą starych instalacji, a zwłaszcza z kosztami ogrzewania lokalu czy całego budynku. Wysokie pomieszczenia, nieszczelna stolarka, stare grzejniki, a niekiedy i nawet piece kaflowe. Koszmar nabywcy. W wielu przypadkach tak jest rzeczywiście, ale czy tak być musi to już osobna kwestia.

Wszystko zależeć będzie od podejścia do tematu. Technologia w systemach grzewczych poszła tak do przodu, że to co dawniej było problemem nie do przejścia teraz problemem już nie jest. W ostatnich latach szturmem uznanie zdobywa ogrzewanie podłogowe, które jak żadne inne nadaje się do starych kamienic, zwłaszcza że w obecnych instalacjach grzewczych coraz częściej rezygnuje się z tradycyjnych grzejników żeliwnych. Kiedyś instalacja tego typu była zaletą, teraz jej masa, ogrom przepływającej w niej wody, plączące się rury są jej wadą.

A co wobec tego oferuje podłogówka?

Ogrzewanie podłogowe jest przede wszystkim polecane i bardziej korzystne w przypadku wysokich pomieszczeń, a takie głównie dominują w starym budownictwie. Zapewnia znacznie lepszy komfort cieplny w wysokich mieszkaniach, aniżeli tradycyjne grzejniki, o estetyce nie wspominając. „Podłogówka” nie powoduje gromadzenia się pod sufitem ciepłego powietrza, a wypełnia ciepłą otuliną całą przestrzeń. Należy tu jedynie zdecydować o doborze rodzaju ogrzewania podłogowego i do stosowania do warunków i struktury domu.

Z reguły na starcie nie polecane są systemy mokre gdyż stare stropy (często drewniane) nie są w stanie poradzić sobie z masą wylanej nań podłogi. Dla wyjaśnienia, mokry system ogrzewania podłogowego to rozwiązanie tradycyjne. Polega ono na ułożeniu instalacji rurek grzewczych i zalaniu ich jastrychem, który stanowi zarazem wylewkę pod podłogę i nasz przyszły „grzejnik”. Ale jeśli już mamy strop betonowy, istnieje metoda, która pozwala na założenie wodnego ogrzewania podłogowego bez dodatkowej wylewki!

Podłogówka w starej kamienicy
Podłogówka w starej kamienicy

Otóż można rurki ogrzewania umieścić w istniejącej już podłodze przy pomocy… frezarki. Obywa się to bez podwyższania poziomu podłogi w istniejącym jastrychu. W tym celu frezuje się odpowiednie kanały, a w te wciskane zostają rury. Dzięki zaciskającemu działaniu zagięć rurki trwale i pewnie zostają zakotwiczone w podłożu. Wykonanie takiego zabiegu trwa, w zależności od powierzchni, od jednego do dwóch dni.

Jest to jednak rozwiązanie ekstremalne, znacznie lepszym i pewniejszym sposobem będzie po prostu inwestycja w system ogrzewania podłogowego wodnego w suchej zabudowie – szybki, łatwy i lekki rodzaj podłogówki (również będący w naszej ofercie).

No dobrze, ale jeśli nie mamy podłogi z betonu? I na to jest rada…

Możemy rozważyć położenie systemu tzw. suchego. Znacznie szybszego niż tradycyjny i o wiele lżejszego. Z jego instalacją wiążą się niewątpliwie mniejsze komplikacje, a szybkość z jaką powstaje pozwoliła nazwać go systemem „weekendowym” (gdyż wystarczy jeden weekend by cieszyć się ciepłem podłogi). Podłoga zaopatrzona w taki system posiada minimalną bezwładność cieplną stąd łatwiejsze jest regulowanie jej temperatury. Szybciej reaguje na sterownik w przeciwieństwie do jej mokrych odpowiedników. Co ważne, po ułożeniu podłoga taka nie wymaga długotrwałego wygrzewania, a jest gotowa do natychmiastowego użycia i można od razu układać na niej planowaną posadzkę.

Prostota wykonania sprawia, że system tego rodzaju można ułożyć niemal we własnym zakresie. W przypadku starych kamienic czy domów nie bez znaczenia jest niewielki ciężar całości tego rodzaju instalacji. Stąd szczególnie nadaje się do wyższych kondygnacji, słabszych stropów, na drewniane legary, czy nawet na antresole (sic!). Dzięki takiej konstrukcji 1m² podłogi wykonanej w metodzie suchej to obciążenie rzędu 5-20 kg gdy w przypadku ogrzewania mokrego taki sam metr podłogi to już 80 kg. A dzieje się tak dlatego, że w przypadku systemu suchego rury nie są zalewane jastrychem, a są umieszczane w płytach systemowych (ze specjalnego rodzaju styropianu) zaopatrzonych w wydrążone kanały lub stosowne uchwyty na rurki grzewcze.

Drewniana podłoga na podłogówce

Tu dotykamy jeszcze jednej kwestii, która skutecznie „wiąże” ręce potencjalnym użytkownikom podłogówek i powstrzymuje ich przed dokonaniem wyboru. Otóż wielu nabywców chciałoby zachować klimat starych domów i utrzymać drewnianą podłogę, a ta jak „powszechnie wiadomo” nie nadaje się do ogrzewania podłogowego. Wbrew niektórym opiniom twierdzącym, że drewno jako izolator ciepła nie nadaje się na pokrycie powierzchni z takiego rodzaju ogrzewaniem spieszymy z wyjaśnieniem – to mit!

Wykończenie podłogi z takim systemem może być niemal dowolne, również drewniane! Pokrycie podłogi z ogrzewaniem podłogowym zależy jedynie od indywidualnych upodobań. To, że terakota, kamień, gres czy płytki są lepszym materiałem to poniekąd prawda ale podłoga drewniana z panelami włącznie nie jest ku temu żadną przeszkodą. Obecnie deski czy panele do ogrzewania podłogowego świetnie współpracują z „podłogówką” i sprawdzają się w salonach, Ale to temat na osobne rozważania.

Podłogówka elektryczna

Jednakże to jeszcze nie wszystko w temacie ogrzewania podłogowego w starych kamienicach lub domach. Wśród rozwiązań systemów ogrzewania podłogowego znajdują się także „podłogówki” elektryczne, które równie jak system suchy polecane są do tego typu budownictwa. W przypadku ogrzewania elektrycznego już w ogóle nie musimy się martwić o wytrzymałość stropów, na których zainstalujemy system ani o ewentualną wylewkę, która może obniżyć pomieszczenie nawet o kilkanaście centymetrów! System elektryczny jest lekki i nie stanowi żadnego wyzwania dla nośności podłogi. Całość zestawu zwykle składa się z kabli grzejnych, paneli styropianowych, mat lub folii grzejnych, uchwytów mocujących i urządzeń sterujących – sterowników. A i cena zakupu instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego jest sporo niższa niż jego wodnego odpowiednika. Równie szybki i tani jest jego montaż.

Jednakże elektryczne ogrzewanie podłogowe nie ma jeszcze tylu zwolenników co jego wodne „rodzeństwo”, gdyż w jego przypadku pokutuje opinia o wysokim koszcie eksploatacji takiego rozwiązania. I znowu musimy odwołać się do postępów technologicznych. Z telefonów czy komputerów sprzed dziesięciu lat drwimy, gdyż nie wytrzymują one porównania z możliwościami obecnych. Podobnie jest z systemami grzewczymi. Problem jest w tym, że postęp w tej materii śledzą jedynie nieliczni, a większość nadal bazuje na stereotypach sprzed lat.

Faktycznie, dawne elektryczne podłogówki oparte na siatce grzewczej i drenujące kieszeń użytkowników zrobiły na całe lata kiepski „PR” dla tego rodzaju rozwiązania.

Obecnie zostały zastąpione przez energooszczędne folie grzewcze, które trwale zmieniły oblicze elektrycznych „podłogówek”. Ostatnio hitem stały się folie grzewcze na podczerwień, a ich wejście na rynek sprawiło, że o ogrzewaniu podłogowym tego typu zaczyna się mówić jako o ogrzewaniu przyszłości. Nie ma obecnie bardziej zaawansowanej technologii, niż wspomniane folie grzewcze nowego typu. Działa to w taki sposób, że wykorzystywana energia elektryczna przekształcana jest w ciepło pod postacią fali podczerwonej. Ta z kolei, z dużą sprawnością, nagrzewa wszystkie stałe elementy swojego otoczenia takie jak: ściany, sufit, podłogi, meble czy samych domowników. Od nagrzewanych elementów ogrzewa się również powietrze, a wszystko w oparciu o zasady fizyki kwantowej. Warto przyjrzeć się temu rozwiązaniu.

Na koniec jeszcze małe wyjaśnienie. Nie ważne na jaki system ogrzewania kamienicy czy domu się zdecydujemy, pamiętać należy, że aby zapewnić sobie komfort cieplny na etapie remontu przywiązujmy wagę do uszczelnienia i izolacji pomieszczeń. Warto przyjrzeć się leciwej stolarce, ociepleniu ścian i stropów. W końcu mamy grzać własne mieszkanie a nie np. sąsiada z góry czy z dołu. Warto tez pamiętać, że lokale w starych domach czy kamienicach, w których zamontowano ogrzewanie podłogowe z reguły zyskują na wartości.


Z naszej strony polecamy się w dostarczaniu i instalacji wodnego ogrzewania podłogowego. Możesz być również zainteresowany innymi tematami pokrewnymi: ogrzewanie ścienne, grzejniki czy ogrzewanie podłogowe i in.