Cena pomp ciepła
Globalna sytuacja przyczyniająca się do wzrostu cen paliw energetycznych w tym węgla wywołała wśród wielu ludzi konieczność poszukiwania alternatywy grzewczej w celu zaspokojenia komfortu termicznego w swoich domach. Jedną z opcji wyboru jest zakup stosunkowo nowej na rynku pompy ciepła. Czy jej zakup jest opłacalnym przedsięwzięciem? Jakie korzyści niesie ze sobą zainstalowanie pompy ciepła?
Rodzaje pomp ciepła
Rynek oferuje kilka rodzajów pomp ciepła, do których zaliczamy pompy gruntowe, powietrzne oraz wodne. Pompy gruntowe pobierają energię z ziemi, by potem przetworzoną móc przekazać ją do budynku. Funkcjonowanie pompy gruntowej wiąże się z obecnością kolektora pionowego bądź poziomego. Ten pierwszy z nich jest bardziej kosztowny oraz wymagający pozwolenia administracyjnego. Kolektor poziomy ma dużo niższe koszty wykonania, a dużą część prac można wykonać samodzielnie. Powietrzna pompa ciepła jest najbardziej popularnym wariantem. Łatwo się ją montuje, a sama pompa pobiera ciepło z powietrza. Rozróżniamy dwa rodzaje tej pompy ciepła, jedna to wariant SPLIT, druga MONOBLOK. Ostatnim rodzajem pomp ciepła jest pompa wodna, potrzebująca do działania wody. W tym celu korzysta się ze zlokalizowanego niedaleko zbiornika bądź buduje studnię głębinową.
Cena pomp ciepła oraz ich opłacalność
Cena pompy ciepła uzależniona jest od jej rodzaju oraz domniemanej powierzchni domu bądź mieszkania, którą ma w przyszłości ogrzać. Trzeba dodać, że pompa powietrzna jest najtańsza i najczęściej wybierana. Opłacalność pompy ciepła współpracującej z instalacją fotowoltaiczną jest niezwykle wysoka. Te tanie w eksploatacji urządzenia nie potrzebują kotłowni, komina ani też specjalnego przyłącza. Na koszt pomp ciepła wpływają również takie czynniki jak hydraulika oraz funkcje, w jakie dana pompa jest wyposażona. Powietrzna pompa ciepła kosztuje od 15 tysięcy złotych wzwyż, jest to koszt samego urządzenia, a łączne koszty dla domu o średniej wielkości łącznie z montażem mieszczą się w około 40 tysiącach złotych.
Czy warto zainwestować w pompę ciepła?
Ekologiczna pompa ciepła jest inwestycją, która zwraca się kupującemu już po kilku latach. Jej działanie warto połączyć z panelami fotowoltaicznymi, co przyczyni się do wzrostu opłacalności użytkowania, ze względu na to, iż fotowoltaika dostarcza darmową energię elektryczną.