Czyste ogrzewanie

Czyste ogrzewanie to nic innego jak spalanie tradycyjnych paliw w bardziej ekologiczny sposób, czyli ograniczając do minimum wydostające się na zewnątrz spaliny. Czyste spalanie węgla kamiennego, czy czyste ogrzewanie drewnem oznacza po prostu spalanie bez kopcenia.

Palenie od góry

 

czyste ogrzewanie domuCzyste ogrzewanie umożliwia palenie od góry. Polega ono na przeniesieniu żaru z dołu paleniska na górę. Wówczas dym przechodzi przez żar, powstaje więcej ciepła, a spaliny są prawie przezroczyste. By stosować tę metodę palenia należy mieć prawidłową wentylację w kotłowni, wyczyszczony komin, bezpieczną instalację grzewczą, dobry stan techniczny kotła.

Trzeba pamiętać, że kocioł będzie potrzebował stałego dopływu powietrza, by żar i płomienie utrzymywały się cały czas na górze zasypu. Grubość warstwy zasypu musi być dostosowana do temperatury i należy dobrać ją na zasadzie prób i błędów. Żar z poprzedniego zasypu najlepiej przechować w popielniku i wykorzystać go do kolejnego rozpalania.

Znaczne ograniczenie pyłów

Metodę tę można zastosować w starych kotłach, ocenia się, że przynosi dobre efekty, emituje ponad 50% mniej pyłów. Efektywniejsze czyste spalanie odbywa się oczywiście w nowoczesnych kotłach. Dobór kotła do czystego ogrzewania jest dość prosty. Ważny jest dobór mocy kotła. Jest on uzależniony od metrażu domu. Producenci zazwyczaj podają te dane w instrukcji. Na to jak kocioł sobie radzi ma jednak wpływ wiele czynników, wiadomo, że dom lepiej ocieplony, będzie wymagał mniejszej mocy grzania. Wszystko to przekłada się na koszty, a więc i oszczędności. Zbyt duży kocioł pracuje nieefektywnie.

Ekonomiczne ogrzewanie pozwala na oszczędności. Przede wszystkim należy pilnować temperatury, by zawsze była taka, jaką zaplanowaliśmy. Poza tym technika rozpalania od góry gwarantuje oszczędności, gdyż do kotła po dobrym rozpaleniu paleniska, nie trzeba dokładać przez dłuższy czas niż przy tradycyjnym sposobie rozpalania, a węgiel który uległ skoksowaniu może dawać ciepło nawet do kilkunastu godzin.

Zobacz również: koszty ogrzewania piecem elektrycznym, zapowietrzone ogrzewanie podłogowe.