Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Koszty ogrzewania domu gazem

koszt ogrzewania domu gazem
koszt ogrzewania domu gazem

Przed wyborem rodzaju instalacji grzewczej, jaką zastosujemy w domu, zwykle obliczamy koszty. Jak więc przedstawiają się koszty ogrzewania gazowego? Ile kosztuje ogrzewanie gazowe domu w skali roku?

Od czego zależy koszt ogrzewania domu gazem?

Koszty ogrzewania gazem zależą od kilku czynników: 1) od wielkości budynku, 2) od rodzaju kotła i 3) od stopnia izolacji budynku. Te trzy kwestie mają ogromny wpływ na to ile potrzeba gazu, żeby ogrzać dom i z jaką wydajnością gaz jest spalany. Kotły starszej generacji są tańsze, ale za to mniej wydajne. Chociaż więc jednorazowy wydatek jest mniejszy, to roczne koszty ogrzewania gazem rosną. Najmniej zapłacimy za gaz korzystając z nowoczesnych kotłów kondensacyjnych, ale ich cena jest wciąż bardzo duża. Trzeba więc zastanowić się czy i w jakim czasie taki wydatek rzeczywiście nam się zwróci.

koszt ogrzewania domu gazem
koszt ogrzewania domu gazem

Warto też porównać koszty ogrzewania domu gazem płynnym i koszty ogrzewania domu gazem ziemnym. Panuje opinia, że gaz ziemny jest tańszy niż płynny. Trudno się z nią niezgodzić. W zależności od używanego kotła, koszty ogrzewania domu gazem ziemnym mogą być nawet o połowę mniejsze niż koszty ogrzewania domu gazem płynnym.

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe domu? Dla budynku liczącego 160m2, opłaty roczne za ogrzewanie gazem ziemnym będą się wahać średnio między 4500 – 7500zł, natomiast za ogrzewanie gazem płynnym przyjdzie zapłacić 9000-10000zł. Często jednak nie mamy specjalnego wyboru, bo nie wszędzie gaz ziemny jest doprowadzany. Wtedy pozostaje nam jedynie LPG. Koszty ogrzewania gazowego w zasadniczej mierze zależą jednak od całego systemu grzewczego – zwłaszcza, jak już wspominaliśmy – od wybranego kotła.

Jeśli stoisz przed wyborem ogrzewania do swojego domu, to zapraszamy do kontaktu z naszym biurem. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z innymi wpisami:  ogrzewanie podłogowe a panele, podłogówka w starej kamienicy, grzejniki czy ogrzewanie podłogowe.