Pompy ciepła bez zasobnika

Popularność pomp ciepła rośnie z roku na rok, jednak ich wykorzystanie w nowopowstającym budownictwie stale jeszcze kształtuje się na niskim poziomie, zwłaszcza, jeśli chodzi o pompy ciepła współpracujące z centralnym ogrzewaniem. Odrobinę inaczej kształtuje się sytuacja z pompami ciepła przygotowującymi ciepłą wodę czyli tzw. pompami c.w.u.

Standardowo ciepłą wodę użytkową podgrzewa kocioł, którego głównym zadaniem jest ogrzewanie domu. Jednak w przypadku wykorzystywania drogiego paliwa, przekłada się to automatycznie na zwiększone koszty użytkowania. Niskie koszty użytkowania gwarantują jednak pompy ciepła do c.w.u., do których bardzo istotnych zasad należą także łatwa możliwość montażu, oraz praktycznie pełna samoobsługa, niewymagającą kontroli z zewnątrz.

Rodzaje pomp ciepła c.w.u.

Pompy ciepła c.w.u. wstępują w dwóch wersjach: pompa ciepła bez zbiornika i z zasobnikiem. Druga z nich to zazwyczaj duże zbiorniki stojące, o pojemności 150-200 l, bardzo często z dodatkową wężownicą, do której w razie potrzeby można podłączyć kocioł. Standardem ogrzewania w takim kotle jest grzałka elektryczna. Taki rodzaj pompy ciepła jest alternatywą dla pompy bez zasobnika, montowany zazwyczaj w nowych budynkach, nie posiadających wcześniejszych instalacji.

Pompy ciepła bez zasobnika najczęściej są nabywane w momencie gdy zasobnik wody już funkcjonuje w budynku i nie ma potrzeby go zmieniać. Ewentualnie pompa ciepła cwu bez zasobnika pojawia się w momencie, w którym w określonym miejscu, w którym ma stanąć pompa, nie ma na tyle miejsca, aby zmieścił się większy zasobnik. W takich przypadkach zasobnik zostaje umieszczony w innym, możliwym miejscu np. na poddaszu.

Cena pompy ciepła bez zasobnika

pompy ciepła bez zasobnika
pompy ciepła bez zasobnika

Koszt pompy ciepła bez zasobnika jest dużo niższy niż takiej samej z zasobnikiem, jednak należy równocześnie pamiętać, iż nie każdy zasobnik będzie wydajnie współpracował z wybraną przez nas pompą. Decydując się na zakup pompy ciepła bez zasobnika należy wziąć pod uwagę, iż będziemy zmuszeni dobrze dobrać osobny zbiornik do pompy.

Pewny problem wprowadza połączenie powietrznej pompy ciepła bez zasobnika, jednak przy odpowiednim zaplanowaniu całego systemu i pod warunkiem prawidłowego przeprowadzenia prac montażowych, możliwe jest czerpanie takich samych zysków jak z pompy ciepła z zasobnikiem.

Zachęcamy do zapoznania się również z innymi wpisami na naszym blogu. Ostatnio poruszaliśmy temat zapowietrzonego ogrzewania podłogowego i czystego ogrzewania.