Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Rury do ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to przede wszystkim sieć układów grzewczych umieszczonych pod warstwą wylewki jastrychowej. Głównym punktem ogrzewania podłogowego są rury, tworzące szkielet ogrzewania. Rury do podłogówki muszą być odpowiednio trwałe i odporne przede wszystkim na korozję. To one są narażone na największe uszczerbki i to właśnie rury stanowią najsłabsze ogniwo instalacji.

Rury do ogrzewania podłogowego

Potencjalne awarie w ogrzewaniu podłogowym mogą prowadzić do daleko posuniętych uszkodzeń oraz kosztowych napraw. Praktycznie każda naprawa czy uszkodzenie w systemie ogrzewania podłogowego wiąże się z generalnym remontem. Zatopienie rur grzewczych do podłogówki w warstwie wylewki jastrychowej to z jednej strony zaleta, gdyż otrzymujemy ekonomiczną, nagrzewaną warstwę podłogi, która przez długi czas po zakończeniu grzania w kotle grzewczym, nadal oddaje ciepło do pomieszczenia, a z drugiej strony mamy ogromne źródło potencjalnie niewygodnych awarii.

Rury do ogrzewania podłogowego, źle dobrane lub zamontowane nie dają się w łatwy sposób wymienić czy poprawić. Konieczne jest zdjęcie wierzchniej warstwy podłogi, skucie wylewki i dopiero w tym momencie można mówić o naprawie rur.

Jakie przewody grzejne wybrać?

Jakie rury do podłogówki są więc najlepsze i zapewniają najdłuższą ochronę przed korozją? Najlepszą trwałość zapewniają rury miedziane, które dla polepszenia osiągów w zakresie elastyczności, otacza się polipropylenowymi otoczkami. Najlepsze jednak pod względem zginania i tworzenia układów są rury plastikowe, nie są one jednak tak trwałe, jak rury miedziane. Te ostanie z kolei są rozwiązaniem drogim i nie każdy inwestor jest w stanie zainwestować takie sumy w stworzenie odpowiedniej instalacji.

rury do ogrzewania podłogowego
rury do ogrzewania podłogowego

Nakłady poniesione na stworzenie w pełni dobrego jakościowo systemu grzewczego w formie ogrzewania podłogowego, mimo że drogie, to jednak zwracają się w przyszłości, w większej wytrzymałości systemu.

Ważne są również, poza jakością materiałów, odpowiednie parametry, zgadzające się z założeniami planu ogrzewania podłogowego. Średnica rur do podłogówki to jeden z istotniejszych elementów, który musi być zachowany, jeśli chcemy uzyskać pełną efektywność systemu.