Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Jak działają pompy ciepła

Coraz popularniejsze w polskich domach, a także w budynkach instytucjonalnych, stają się pompy ciepła. Czym one są? Jak działa pompa ciepła? Warto wyjaśnić tę kwestię, gdyż w niedalekiej przyszłości pompy mogą stać się jednym z najpopularniejszych sposobów ogrzewania pomieszczenia lub wody.

Zasada działania pompy ciepła

Na pierwszy rzut oka, pompa wygląda nieco podobnie do lodówki. Działa również na zbliżonych zasadach. Rzecz w tym, iż pompa odbiera ciepło z jednego źródła, aby dostarczyć je do miejsca docelowego. Warto zauważyć, że są różne rodzaje pomp ciepła. Podział ze względu na źródło pobierania ciepła jest następujący:

  • pompa ciepła powietrzna

  • pompa ciepła wodna

  • pompa ciepła gruntowa

jak działa pompa ciepła
jak działa pompa ciepła

Jak nie trudno się domyślić, pompa ciepła powietrzna pobiera energię z powietrza, aby przekazać ją do innego pomieszczenia. Może pobierać powietrze z wnętrza lub też spoza budynku. Jest to dość często wykorzystywana metoda, choć ma ona swoje mankamenty. Generalnie, jej użytkowanie jest zwykle bardzo tanie. Niemal zawsze wychodzi o wiele taniej niż korzystanie ze zwyczajnych grzejników elektrycznych. Niemniej jednak w niektórych przypadkach ceny gwałtownie rosną.

Zasada działania pompy ciepła jest taka, że pobiera ona ciepło z chłodniejszego powietrza. Jednakże, jeżeli jest ono zbyt zimne, pompa nie daje sobie rady. W takiej sytuacji za ogrzewanie zaczyna odpowiadać umieszczona w urządzeniu grzałka. Gwałtownie podnosi to jednak koszty ogrzewania.

Pompa wodna znacząco różni się od powietrznej. Zasada działania pompy ciepła wodnej jest o tyle inna, że w tym przypadku ciepło pobierane jest z wody, zamiast z powietrza. Jest to o tyle korzystniejsze rozwiązanie, że woda gruntowa, czy też ta w stawach utrzymuje przez cały rok odpowiednią temperaturę. Tym samym nie trzeba się martwic, że koszty ogrzewania nagle gwałtownie wzrosną. Niestety, sam koszt eksploatacji urządzenia oraz jego wcześniejszej instalacji jest stosunkowo wysoki.

Zobacz również: czyste ogrzewanie, pompy ciepła bez zasobnika.