Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Jak działa rekuperator

Czym jest rekuperator? Rekuperator stanowi najważniejszą część systemu określanego, jako wentylacja z odzyskiem ciepła. Często można spotkać się również z określeniem centrala wentylacyjna. to właśnie w rekuperatorze zachodzi odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z pomieszczeń, i przekazywanie go powietrzu świeżemu, nawiewanemu z zewnątrz ale zimnemu. Rekuperator jest także nierozłącznie powiązany z systemem filtrów, które umożliwiają mu nie tylko ochronę kanałów powietrznych, ale również oczyszczanie powietrza napływającego do pomieszczeń.

Jak działa rekuperator?

Zasadniczy trzon jego działania jest bardzo prosty. Świeże powietrze nawiewane mija się w wymienniku z ciepłym powietrzem zużytym, płynącym z wnętrza domu. Oba strumienie powietrzne nie mieszkają się, ale ciepło z jednego ze strumieni jest w stanie ogrzać napływający strumień powietrza. Jednocześnie strumień świeżego powietrza skierowany jest do wnętrza domu, a strumień powietrza zużytego, wydalany jest na zewnątrz.

Budowa wentylacji mechanicznej

Zasada działania rekuperatora jest ściśle powiązana z jego częściami składowymi. Istotny jest fakt, że aby rekuperator został dopuszczony do użytku musi spełnić wszystkie normy oraz przepisy prawne obowiązujące pozostałe urządzenia z zakresu wentylacji. W wyniku tego każdy rekuperator musi składać się z dwóch wentylatorów, z których najczęściej montowane są wentylatory stałoprądowe oraz zmienno prądowe. Te ostatnie powszechnie uważane są za mniej energooszczędne.

jak działa rekuperator

Kolejną częścią składową jest wymiennik ciepła, mogący posiadać konstrukcje przeciwprądowa, obrotową bądź krzyżową. Rekuperator powinien także posiadać system automatyki sterującej, umożliwiającej użytkownikom dostosowywanie wentylacji do konkretnych potrzeb, ograniczający jednak jednocześnie do minimum niezbędną ingerencję w jego działanie. Całość rekuperatora uzupełniona jest o solidną i trwałą obudowę oraz filtry, w założeniu mające spełniać funkcję ochronną kanałów powietrznych, a w rzeczywistości popularne dzięki zatrzymywaniu niechcianych zanieczyszczeń.

Całość rekuperatora może być fakultatywnie uzupełniana o określoną liczbę podzespołów, zapewniających dodatkowe możliwości dla użytkowników. Przykładowe podzespoły wspierające pracę rekuperatora to np. nagrzewnica czy system antyzamrożeniowy.

Rekuperacja a ogrzewanie

Wentylacja mechaniczna najlepiej sprawdza się w połączeniu z innowacyjnymi systemami ogrzewania. Wiele osób przy rekuperacji decyduje się również na ogrzewanie podłogowe. Połączenie to pozwala nie tylko na znaczne oszczędności, ale dobrzy wpływa również na zdrowie domowników. Jeśli interesuje Cię wycena systemu ogrzewania podłogowego, to skontaktuj się z nami, a otrzymasz ją zupełnie za darmo!