Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Instalacje podłogowe

Instalacje podłogowe grzewcze to jedne z najpopularniejszych instalacji służących ogrzewaniu, wykorzystywanych we współczesnym, nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. Ich wielostronne zalety są bardzo często podnoszone przez dotychczasowych użytkowników, a także Inwestorów rozważających ich montaż. Staje się to niejako kołem zamachowym dla nowych decyzji o montażu tego typu instalacji.

Zalety podłogówki

Do najczęściej podnoszonych zalet instalacji podłogowych należy ich ekonomiczność i oszczędność w eksploatacji. Podłogówka pracuje na niskiej temperaturze, co jednocześnie idzie w parze z redukcją kosztów ponoszonych na zakup mniejszych ilości paliwa. Ponadto podłogówka współpracuje z dużą ilością systemów grzewczych, można do niej bez problemów podpiąć kocioł grzewczy na gaz, drewno opałowe czy węgiel. Współpracuje również z pompami ciepła, a także jest możliwość założenia elektrycznego ogrzewania podłogowego, które jednak nie jest już tak ekonomiczne. Ogrzewanie elektryczne związane jest nie tylko z wyższymi kosztami eksploatacyjnymi, ale i dużo droższym kosztem montażu.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Zasadniczo decyzja o wyborze ogrzewania podłogowego sprowadza się do jego dwóch rodzajów: ogrzewania wodnego i elektrycznego. Te rodzaje ogrzewania podłogowego są jednakże przeznaczone dla różnych typów inwestycji i raczej nie stanowią dla siebie dużej konkurencji. Ogrzewanie podłogowe wodne jest wykorzystywane najczęściej przy nowych budynkach, gdzie poziom wysoki poziom wylewki i duże obciążenia sufitów są wkomponowane w plan budynku. Z kolei elektryczne instalacje podłogowe wykorzystuje się powszechnie w starym budownictwie, gdzie nie ma możliwości zbyt dużego zwiększenia nośności stropów i powiększenia grubości wylewki.

instalacje podłogowe
instalacje podłogowe

To, jakie ogrzewanie podłogowe wybrać uzależnione jest więc, w dużej mierze, od budynku w którym mamy zamiar je zamontować, ale i od korzyści na których najbardziej nam zależy. Ogrzewanie wodne będzie generowało niskie koszty eksploatacji, zaś ogrzewanie elektryczne pozwala na bardzo szybkie nagrzewanie podłogi i znaczne skrócenie czasu oczekiwania na otrzymanie pożądanej temperatury w pomieszczeniach.

Instalacje podłogowe – wady

Jednocześnie oba typy instalacji podłogowych mają swoje wady. W przypadku ogrzewania wodnego będzie to brak możliwości montażu w budynkach starszego typu i dość skomplikowany proces montażu, wymagający generalnego remontu. W przypadku ogrzewania elektrycznego, wadą są wysokie koszty eksploatacji i zakupu mat grzewczych.

Darmowa wycena ogrzewania podłogowego

Jeśli interesuje Cię instalacja ogrzewania podłogowego, to skontaktuj się z nami! Zapewniamy darmową wycenę całego systemu. Z chęcią odpowiemy na wszystkie twoje pytania!