Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Zestaw smart home

Zestaw smart home stanowi obecnie jedno z ciekawszych rozwiązań, w jakie można zainwestować, tworząc nowy budynek mieszkalny lub poddając remontowi starszy. Opierając się o wybrane systemy, można w całkiem szybki sposób stworzyć wygodne i wydajne rozwiązanie dla domu.

Zestaw smart home

Smart home to zestaw różnego typu instalacji począwszy od sterowania oświetleniem i ogrzewaniem, poprzez możliwości sterowania roletami czy bramami wjazdowymi, a na zestawie czujników przeciwpowodziowych lub przeciwpożarowych kończąc. Oczywiście wyposażenie domu w pełen zestaw smart home może nieść ze sobą nie tylko wysokie koszty ale i pewne trudności instalacyjne. Jeśli zdecydujemy się bowiem na urządzenia przewodowe, nasz dom będzie musiała pomieścić setki kabli i naprawdę sporą sterownie. Jednakże zaletą systemów smart home jest fakt, iż jeden nie jest uzależniony od drugiego. Możemy bowiem skorzystać z systemu sterującego oświetleniem i jednocześnie nie wykorzystywać systemów alarmowych.

Jakie elementy inteligentnego domu wybrać?

To od woli i możliwości inwestora zależy to, co wybierze do swojego zestawu smart home. Co więcej, dobrze dobrany system pozwala na późniejsze modyfikacje, a więc decydując się na tylko jedno rozwiązanie smart home nie zamykamy sobie drogi na przyszłość do jej rozszerzenia. Oczywiście musimy uwzględnić dodatkowe miejsce na okablowanie, ale również dobrze możemy skorzystać także z urządzeń bezprzewodowych.

Rynek oferuje szeroki zakres różnego typu rozwiązań smart home, jednakże najprostszym sposobem podziału jest wyszczególnienie urządzeń przewodowych, do których będą należeć np. xDSL czy Uniwersal powerline bud lub X10, urządzeń bezprzewodowych takich jak Zigbee oraz Z-Wave oraz systemów mieszanych, wśród których odnajdziemy Insteona czy KNX.

zestaw inteligentnego domu
zestaw inteligentnego domu

Wybranie idealnego systemu czy urządzenia jest trudne. Dla każdego inne funkcje czy możliwości urządzeń będą miały inne znaczenie. Dla inwestora dopiero projektującego swój budynek mieszkalny urządzenia przewodowe, jako tańsze będą miały dużo większe znaczenie. Z kolei dla kogoś kto przeprowadza remont, dużo lepszym rozwiązaniem będą systemy bezprzewodowe, które nie będą wymagały kucia ścian czy tworzenia specjalnych miejsc do prowadzenia kabli.