Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Systemy ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to co raz bardziej popularny sposób ogrzewania naszych mieszkań i pokoi. Jest to forma ogrzewania płaszczyznowego podobnie jak ogrzewanie ścienne. Do zalet podłogówki należy m.in. to, że powierzchnią grzejną jest cała płaszczyzna podłogi, a dzięki zjawisku promieniowania i konwekcji czujemy przyjemne ciepło, które skierowane jest od dołu do góry (tzw. pionowy rozkład temperatury) przez co jest to również odpowiednie dla naszego ciała. Ogrzewanie podłogowe zapewnia również odpowiedni komfort cieplny, czyli zadowolenie człowieka z mikroklimatu w danym miejscu.

Ogrzewanie podłogowe wodne, elektryczne i ogrzewanie ścienne

Systemy ogrzewania podłogowego
Systemy ogrzewania podłogowego

Kolejną zaletą jest również oszczędność ponieważ podłogówka działa przy niższych temperaturach czynnika grzejnego. Po za tym pomaga ono również osobom uczulonym na kurz i pyłki ponieważ przy ogrzewaniu podłogowym mamy mniejszy ruch powietrza, a co za tym idzie mniejsze unoszenie kurzu i wysuszanie powietrza. Ten typ ogrzewania docenią również osoby, które dbają o estetykę ponieważ wszystkie elementy grzejne są ukryte, a my możemy zaaranżować nasze pomieszczenia bez problemu, że musimy zostawić gdzieś miejsce na grzejniki itp.

Różne systemy podłogówki – wodna i elektryczna

Oczywiście ogrzewanie podłogowe można instalować w różnych systemach, które dopasowuje się w zależności od obiektu.

a. Najbardziej popularnym systemem podłogówki jest system mokry. Polega na tym, że wszystkie przewody, rurki są zalane w warstwie jastrychu cementowego, a układana warstwa izolacji z płyt styropianowych. Warstwa jastrychu jest jednocześnie wylewką pod docelową warstwę podłogi.

b. Innym rodzajem podłogówki jest system suchy. Jest to system stosowany w remontowanych budynkach lub w nowych budynkach tam gdzie stosowana jest tzw. lekka technologia z drewnianym stropem na legarach. System ten jest więc dla tych budynków i pomieszczeń gdzie nie możemy zrobić ciężkich wylewek betonowych. Na system suchy składają się styropianowe pyty profilowane oraz specjalne profile na przykład ze stalowej blachy ocynkowanej, które utrzymują rury grzewcze w płycie oraz zapewniają lepsze przewodzenie ciepła.

Systemy ogrzewania podłogowego

Wspomniane powyżej systemy suchy i mokry są stosowane w domach i mieszkaniach jednak w posadzkach przemysłowych możemy spotkać jeszcze inne systemy robione w podłogach na legarach jak na przykład podłoga oparta jest na drewnianych legarach, a elementy ogrzewania podłogowego układa się pomiędzy legarami i nie przykrywa się ich żadną wylewką lub jeśli w obiektach gdzie wykorzystywane są rury o większej średnicy niż w budownictwie mieszkaniowym, układa się je w dolne części zbolenia z żelbetowej płyty posadzki.


Mogą Cię zainteresować też inne tematy poruszane na łamach naszej strony, jak np. automatyczne sterowanie domem lub tez profesjonalna instalacja ogrzewania podłogowego.