Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Ogrzewanie gazowe domu

Ogrzewanie gazowe domu to przede wszystkim dylemat związany z jego kosztami. Gaz to jeden z droższych surowców, ustępujący palmy pierwszeństwa chyba tylko energii elektrycznej. Jednocześnie jest jednak dość czystym surowcem, który nie emituje do powietrza szkodliwych zanieczyszczeń. Dzięki temu ogrzewanie gazowe domu, mimo wysokich nakładów na systematyczną eksploatacje, ma zaletę w postaci wysokich dofinansowań do zakupu samej instalacji grzewczej. Oczywiście nie może być tak cudownie- dofinansowania umożliwiające nawet do 90% zwrotu kosztów poniesionych na zakup i montaż instalacji grzewczej gazowej są dostępne tylko dla osób z najniższymi dochodami.

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe domu

Koszt ogrzewania gazem jest nieporównywalnie większy przy tradycyjnym ogrzewaniu centralnym opartym o grzejniki ścienne. Mała powierzchnia grzewcza i wysoka temperatura na jakiej pracuje czynnik grzewczy, sprawia, iż ogrzewanie tym sposobem jest drogie. Alternatywę może tu stanowić podłogówka. Ogrzewanie gazowe w połączeniu z instalacją podłogową, która zapewnia niskie temperatury grzewcze oraz duże powierzchnie grzewcze daje znaczne oszczędności w eksploatacji systemów grzewczych.

ogrzewanie gazowe domu
ogrzewanie gazowe domu

Czym ogrzewać dom

To czym ogrzewać dom jest uzależnione w dużej mierze od tego czego spodziewamy się po danej instalacji. Jeśli zależy nam głównie na finansach, powinniśmy zrezygnować z ogrzewania gazowego. Opłacalność ogrzewania gazowego, nawet w formie instalacji podłogowej jest dużo niższa niż np. ogrzewania z wykorzystaniem pieca na paliwo stałe. Jeśli jednak dużo bardziej cenimy sobie swój własny czas i komfort jako użytkownika systemu, a także nie dysponujemy zbyt dużą ilością miejsca na takie rzeczy jak kotłownia czy drewutnia, warto jest rozważyć ogrzewanie gazowe.