Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Montaż Pompy Ciepła – na czym polega?

Pompa ciepła z roku na rok zyskuje na popularności. Nic dziwnego, gdyż ma ona dwie ważne funkcje, którymi są: schładzanie i ogrzewanie domu. Najlepszą skuteczność w przypadku instalacji z pompą osiągniemy w momencie kiedy urządzenia sterujące umiejscowione są w małych pomieszczeniach typu sypialnia, gabinet. Co kryje się dokładnie pod pojęciem pompa ciepła? Jak przebiega montaż takiej instalacji? Dowiesz się o tym czytając ten artykuł.

Pompa ciepła – co to takiego?

Jest to rodzaj urządzenia, który  nie korzysta z prądu w celu schłodzenia lub nagrzania danego pomieszczenia.  Pompa ciepła wykorzystuje energie pozyskaną ze środowiska naturalnego. Pozyskiwana jest ona z wody, gruntu, a także powietrza. Dodatkowo mając dostęp do takiej instalacji jesteśmy w stanie zaoszczędzić miejsce, gdyż nie potrzebujemy np. schowka na węgiel, czy kotłowni.

Montaż pompy ciepła krok po kroku

Projekt instalacji pompy ciepła

Projekt musi być wykonany dobrze, dokładnie, gdyż będzie miał on wpływ na kolejne etapy pracy. Dodatkowo mając dostęp do planu jesteśmy w stanie dobrać takie elementy,  które będą współgrały z całym systemem przez co wydajność pompy ciepła będzie wysoka. Wykonanie takiego projektu najczęściej składa się z dwóch etapów takich jak:

montaż pompy ciepła
montaż pompy ciepła

Projekt instalacji ogrzewania podłogowego – sprawdza się najlepiej w przypadku niskotemperaturowych pomp ciepła. Ponadto wzrasta komfor cieplny domowników przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów eksploatacyjnych.

Projekt instalacji pompy ciepła oparty o obliczenia uwzględniające zapotrzebowanie na energie cieplną w budynku –  wykonywany jest na podstawie temperatury otoczenia zewnętrznego, kóra zależna jest od lokalizacji naszego domu. Lecz nie jest to jedyny parametr na jaki należy zwrócić w tym wypadku uwagę. Ważnym aspektem jest także współczynnik przenikania ciepła, czyli współczynnik określający przenikanie ciepła przez przegrody termiczne.

Dobór oraz montaż pompy ciepła

Przed zakupem i montażem pompy ciepła należy zwrócić uwagę na:

– jej rodzaj oraz wielkość, która musi być dobrana w zależności od przeznaczenia

– lokalizacje, w której będzie się znajdować pompa w ten sposób będziemy mogli w planie uwzględnić dodatkowe prace, jakie będzie trzeba wykonać.

– system pracy pompy ciepła (monowalentny, monoenergetyczny, biwalentny.)

Montaż pompy ciepła w porównaniu do innych instalacji chłodzących oraz grzejących jest bardziej skomplikowany. Poza ustawieniem całości w wyznaczonym miejscu należy pamiętać o podpięciu pompy do instalacji pod takie elementy jak: bufor, armatura. Etap ten zajmuje najwięcej czasu.

Kolejnym krokiem, jaki na koniec należy wykonać jest wyczyszczenie i osuszenie całego układu dzięki wytworzonej próżni przy pomocy przy użyciu pompy próżniowej. W momencie kiedy wskazówka podczas całego procesu pokaże 0 barów to pompę włączą należy pozostawić jeszcze na 30 min.