Magazyn energii z paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika w ostatnim okresie cieszy się wzrastającą sławą. Jeszcze więcej osób decyduje się na umieszczanie paneli słonecznych na własnych posiadłościach. Dla pewnych kłopotem może być natomiast fakt, iż taki system tworzy energię tylko w słoneczne dni. Z tego względu wielu posiadaczy paneli decyduje się na zainwestowanie w wyjścia zezwalające na przechowywanie produkowanego prądu oraz stosowanie go choćby wówczas, kiedy jest pochmurnie. Do tego sprawdzą się magazyny energii. Odpowiednio wykonany magazyn energii zapewnia wspomaganie awaryjne oraz pochodzący z tego komfort oraz uczucie bezpieczeństwa.
Magazyn energii dla domu – co należy wiedzieć?
Najłatwiejszym sposobem na “przechowywanie” energii uzyskanej poprzez elementy fotowoltaiczne jest jej dostarczanie do sieci w ramach umowy prosumenckiej z zakładem energetycznym. Ustawa o OZE, jaka weszła w życie w 2016 roku, zapewnia szansę wykorzystywania tzw. net-meteringu osobom indywidualnym, natomiast po nowelizacji również niewielkim instytucjom, jakie wytwarzają prąd na swoje potrzeby, natomiast nie w celach komercyjnych. Umowa prosumencka potrzebuje montażu licznika dwukierunkowego, jaki mierzy ilość danej oraz uzyskanej energii. Wszystkie nadwyżki są wtedy automatycznie oddawane do sieci.
Magazyn energii z fotowoltaiki dla prosumenta
W wypadku instalacji fotowoltaicznych wygenerowana energia nie zawsze jest zastosowana w pełni, gdyż zamówienie na nią w rozmaitych godzinach dnia jest zmienne. Obecnie niespożytkowana energia elektryczna wchodzi do sieci, skąd możemy ją uzyskać z powrotem w 80%. Czy opłacalność fotowoltaiki może być większa? W miarę rozwoju techniki oraz zmniejszenia się kosztu konsumenckiego magazynu energii będzie on dobrym wyjściem dla osób jakie wykorzystują prąd z własnej instalacji fotowoltaicznej. Pozwoli on na zdecydowanie skuteczniejsze zastosowanie uzyskanego poprzez instalację prądu.