Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Jak oszczędzać prąd dzięki systemowi Smart Home

Wielu z nas coraz częściej zastanawia się, jak ograniczyć zużycie prądu w naszych domach. Ceny prądu z roku na rok, coraz bardziej skłaniają nas do przemyśleń dotyczących użytkowania naszej energii elektrycznej. Jak więc zaoszczędzić w dzisiejszych czasach? Jak zacząć przemyślanie korzystać z urządzeń domowych, aby nasze rachunki nie rosły w kolosalnym tempie? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w poniższym, krótkim artykule. 

Oszczędzanie prądu w domu

smart home gniazdko wifiTak naprawdę wystarczą już niewielkie zmiany w naszym dotychczasowym życiu, abyśmy zobaczyli, że możemy zużywać mniej energii elektrycznej. Jedną z podstawowych zmian, jakie powinniśmy wykonać, jest wymiana starych żarówek, na żarówki LED, które pobierają nawet 10 razy mniej energii elektrycznej. Są odrobine droższe, jednakże zużywamy ich mniej, przez co koszt całkowity zmniejsza się. Drugą, jakże istotną rzeczą, jest pamięć o tym, aby wyciągać z kontaktu nieużywaną ładowarkę, czy nie pozostawiać telewizora w trybie „stand by”, ponieważ zużywają one również prąd, pomimo, że w tym momencie z nich nie korzystamy.

Niezwykle ważnym hasłem jest hasło „Wyłączaj światło!”. Pamiętajmy o tym, że wychodząc z pokoju nawet na 5-10 minut oraz wyłączając światło – oszczędzamy energię. Często również nie dopasowujemy intensywności światła, którego w danym momencie potrzebujemy. W momencie oglądanie filmu, możemy mieć zdecydowanie bardziej przygaszone światło, aniżeli czytając książkę, przez co również oszczędzamy prąd.

Smart Home a oszczędności

W ostatnich czasach słyszymy bardzo dużo na temat usług „smart home„. Jest to pojęcie, nad którym naprawdę warto się dogłębnie zastanowić. System smart home to tak naprawdę system automatyki domowej. Dzięki temu systemowi, nad wieloma zadaniami, możemy sprawować bezpośrednią kontrolę, czy to przez Internet, czy przez system Bluetooth, korzystając z naszego smartphone. Światła możemy regulować automatycznie, pozostawione w prądzie żelazko, również możemy skutecznie wyłączyć, odcinając dopływ prądu. Dodatkowo możemy automatycznie uruchamiać ogrzewanie, czy regulować temperaturę w grzejnikach, tak, aby po naszym powrocie czuć się komfortowo.

Zalet usługi smart home jest wiele. Ludzie często unikają tego typu rozwiązań, bojąc się o koszty inwestycji, które mogą nie zachęcać do jej uruchomienia. Nic bardziej mylnego. Usługę smart home, możemy uruchomić za naprawdę niewielkie kwoty i stosunkowo później rozbudowywać ją. Pamiętajmy jednak, że musimy mieć odpowiednio skonfigurowane urządzenia, aby móc w pełni korzystać z tej usługi, a co za tym idzie – zacząć realnie oszczędzać energię elektryczną.