Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Czyste Powietrze – Program Dopłat

Dbałość o środowisko naturalne stanowi pozytywny trend naszych czasów. Z troską o ekologię i zdrowie mieszkańców naszego kraju rząd stworzył Program Czyste Powietrze. Podpowiadamy, na czym polega i kto może z niego skorzystać.

Program Czyste Powietrze – na czym polega?

ogrzewanie podłogoweNajprościej rzecz ujmując Czyste Powietrze to program rządowy mający na celu zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Mogą to być pyły, gazy i inne wszechobecne zanieczyszczenia rujnujące środowisko naturalne. Program Czyste Powietrze polega na wymianie pieców i kotłów napędzanych szkodliwymi paliwami kopalnianymi. Zamiast nich wprowadza się urządzenia umożliwiające efektywne zarządzanie energią i skuteczniejsze docieplenie budynków. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne. Wymiana starych, drogich w użytkowaniu pieców na energooszczędne alternatywy to inwestycja, która zwraca się po bardzo krótkim czasie. Dzięki temu zaoszczędzone środki z domowego budżetu mogą zostać wykorzystane w dowolny, ciekawszy sposób.

Program Czyste Powietrze – dla kogo?

Omawiany program mający na celu poprawę jakości wdychanego przez nas powietrza jest skierowany do właścicieli jednorodzinnych lub posiadaczy wydzielonych mieszkań. Co ważne, jego beneficjentami mogą być osoby, których łączne przychody roczne nie przekraczają kwoty 100 tysięcy złotych. Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze występuje w różnych formach. W zależności od indywidualnej sytuacji mogą to być:

  • tradycyjna dotacja,
  • dotacja na częściową spłatę kredytu zaciągniętego w banku,
  • pożyczka dla gmin.

Dofinansowanie z omawianego programu rządowego jest przyznawane w ramach wspierania różnych przedsięwzięć. Najczęściej są to czynności obejmujące demontaż przestarzałego, szkodliwego źródła ciepła. Ponadto można się o nie ubiegać w przypadku chęci zakupu i montażu nowoczesnych, ekologicznych urządzeń grzewczych. Warto tu wymienić niewielkie instalacje fotowoltaiczne, wentylacje umożliwiającą odzyskiwanie ciepła oraz ocieplenie dla okien i drzwi.